Wyceniarka

Wyceniarka może być niezwykle przydatnym narzędziem, które pozwoli na sprawne zweryfikowanie ceny nieruchomości. Biorąc pod uwagę rozwój technologiczny niemal wszystkich aspektów życia, technologizacja oraz wykorzystywanie zasobów internetowych, stało się istotnym aspektem funkcjonowania całej branży nieruchomości. Skuteczna analiza rynku okazuje się być podstawą w rozpoczynaniu procesu wyceny mienia, dlatego też, sporządzające raporty oraz statystyki biura analityczne, cieszą się niezwykle dużą popularnością.

W sytuacji, kiedy staje się przed koniecznością rozliczania się z podatku od spadku lub darowizny albo obliczeniem kredytu hipotecznego pod konkretną nieruchomość, nieodzowna staje się obecność rzeczoznawcy majątkowego, który – jako urzędnik państwowy – posiada wszelkie możliwe uprawnienia, pozwalające mu na sporządzanie trafnych i skutecznych szacunków wartości. Oczywiście nie zawsze zgłaszanie się do rzeczoznawcy musi być pierwszym krokiem w całym postępowaniu. Ze względu na to, że czasami warto dla własnej informacji poznać przybliżoną wartość domu, mieszkania czy działki budowlanej, można skorzystać z tego, co do zaoferowania mają portale internetowe albo same strony biur rzeczoznawców majątkowych, pośredników z branży nieruchomości oraz strony tematyczne.

Na wielu z nich dostępna jest także wyceniarka, za pomocą której łatwo można wprowadzić parametry swojego majątku i otrzymać informację dotyczącą wartości mienia. Próbując samodzielnie oszacować wysokość standardu własnego obiektu, można podjąć się wykorzystania podejścia porównawczego, które stosowane jest chętnie przez samych rzeczoznawców majątkowych. Oczywiście, ze względu na to, że nie ma się dostępu do wszelkiego rodzaju opracowań rynków nieruchomości, raportów czy analiz, które byłyby wiarygodne, takie działania zawsze są opatrzone sporym marginesem błędu. Do uzyskanej kwoty za dom czy mieszkanie należy zatem podchodzić z dystansem, zwłaszcza, że w przypadku majątku prywatnego, do którego ma się stosunek emocjonalny, niezwykle trudno zachować stosowny dystans i obiektywizm.

Nie mniej jednak korzystanie ze stron internetowych pośredniczących w sprzedaży lub wynajmie lokali, może być orientacyjnie pomocne. Przyglądając się bowiem ofertom dotyczącym nieruchomości podobnych do wycenianej, można spróbować wyliczyć średni koszt uzyskany za własny obiekt. Wyszukiwarki internetowe są na tyle rozbudowane, że umożliwiają precyzyjne ustalenie parametrów, takich jak metraż, ilość pokoi, ich układ, kształt działki, powierzchnia ogrodu oraz wiele innych. Oczywiście należy pamiętać, że wszystkie opisy, nawet jeżeli są niezwykle szczegółowe, nie muszą być wcale wiarygodne, tak samo jak ma się to względem cen, które są zazwyczaj zawyżone. Umiejętne poruszanie się po obszarach powiązanych z rynkiem nieruchomości oraz znajomość mechanizmów, za pomocą których funkcjonuje branża, pomagają w trafnym ustaleniu wartości swojego majątku oraz ustalenia, chociażby, wysokości czynszu, w przypadku przygotowywania mieszkania lub domu do wynajmu. Ze względu na to, że porównania ofert pojawiających się na portalach nie muszą być specjalnie wiarygodne, wiele biur nieruchomości tworzy własne programy internetowe, uwzględniające najważniejsze informacje dotyczące szacowania wartości mienia. Z tego właśnie powodu dużą popularnością cieszy się wycena on-line, stanowiąca substytut pracy rzeczoznawcy majątkowego.

Wyspecjalizowane jednostki badawcze opracowują zaawansowane algorytmy wyceny, gwarantując tym samym najwyższą jakość przeprowadzanych wyliczeń. W zasobach tego typu aplikacji mieszczą się bazy danych, które pozwalają na sporządzenie precyzyjnego oszacowania wartości nieruchomości, najczęściej w odniesieniu do największych polskich miast. Wszelkie wyniki są oczywiście cenami hipotetycznymi, jednak umożliwiają uzyskanie domniemanej i teoretycznej wartości, która mogłaby zostać uzyskana na skutek zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Wyceniarka nierzadko jest aplikacją darmową, ułatwiającą sprawdzenie aktualnej wartości nie tylko samych mieszkań oraz domów, ale także biur, lokali komercyjnych i użytkowych. Ze względu na to, że niezwykle trudno jest konstruować bazy danych, uwzględniające wiarygodne informacje na temat wszystkich obszarów użytkowych, wyceniarka internetowa uwzględnia jedynie wyniki uzyskane z największych miast.

Zazwyczaj te strefy stają się głównym tematem analiz i raportów poszczególnych zespołów badawczych i do nich odnoszone są niemal wszystkie zjawiska obserwowane w branży związanej z nieruchomościami. Jak na swoje ograniczenia terytorialne, tego typu aplikacja posiada spore możliwości, osiągając status narzędzia pomocniczego, za pośrednictwem którego można ustalić wartość mieszkania lub lokalu użytkowego jeszcze przed przystąpieniem do procesu sprzedaży i kupna. Pomimo tego, że wyceniarka skonstruowana została tylko w charakterze informacyjnym, może być wsparciem nie tylko dla sprzedającego, ale i dla nabywcy, który ma możliwość zweryfikowania ceny nieruchomości, proponowanej mu przez właściciela mieszkania czy innego obiektu. Programy tego typu umożliwiają sporządzenie wyceny nie tylko w stosunku do daty jej wykonania, ale także określenia analiz do nawet czterech kwartałów wstecz.

Szacowanie wartości przeprowadza się etapami, z formularza znajdującego się na stronie internetowej należy wybrać - albo samodzielnie wpisać – podstawowe dane, takie jak miasto, szczegółowa lokalizacja, do których zalicza się dzielnica, ulica i konkretny numer, powierzchnia nieruchomości oraz jej najważniejsze cechy. Mogą to być takie czynniki i parametry, jak standard budynku, poziom wykończenia, położenie kondygnacyjne, wiek budynku, dogodność dojazdu samochodem. Na podstawie wszystkich tych informacji, wyceniarka sporządza raport dotyczący wartości całkowitej nieruchomości, stawki czynszu za metr kwadratowy czy wartość przeliczoną na powierzchnię.

Partner

wechta

Kontakt